Medzinárodný deň žien
MDŽ považuje veľa ľudí za komunistický sviatok a už dlhé roky ho neslávia. 8. marec je ale o niečom úplne inom a nedá sa nahradiť Dňom matiek a nedá sa naň zabudnúť. Už len preto, že MDŽ sa oslavuje od roku 1910 a v roku 1975 bol definitívne uznaný radou OSN ako medzinárodný sviatok.
Tradičný sviatok sa dnes oblieka do úplne iného šatu ako v minulosti. Zatiaľ čo v čase socializmu si jeho silu uvedomovali hlavne veľké výrobné závody, dnes sa mu až taká vážnosť v podnikoch neprikladá. Mnoho firiem a rôznych domácich, či svetových značiek si však ženy vie stále na úrovni uctiť. Významný sviatok žien si aj napriek zmene doby každý rok pripomína napríklad Google, ktorý na svojej homepage na tento deň vždy zaujímavo upozorňuje. Fastfoodový gigant McDonald′s zase pre ženy pripravuje rôzne zľavy na jedlo. Aj niektoré slovenské firmy si ženy vedia pripomenúť. Tie z IT odvetvia ako inak, virtuálne, napríklad skrz krátkych videí.
Pohľad do histórie
Tradícia oslavovať Medzinárodný deň žien bola zavedená na medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910 v Kodani. Historické súvislosti však siahajú hlbšie, do 19. storočia, a súvisia so snahou ženského hnutia a robotníčok v priemyselných krajinách sveta o zlepšenie pracovných podmienok žien.
Myšlienka koordinovať v jeden deň akcie za zlepšenie pracovných podmienok žien nadväzovala na opakujúce sa demonštrácie robotníčok v amerických textilných továrňach, z ktorých sa rokmi stala tradícia. 8. marca roku 1908 pochodovalo ulicami New Yorku asi 15 000 žien, žiadajúc skrátenie desaťhodinového pracovného času, vyššie platy a politické požiadavky, najmä získanie volebného práva.
V roku 1909 členky Socialistickej strany Ameriky vyhlásili symbolicky Deň žien. Prvý krát sa oslavoval 28. februára 1909 a v nasledujúcich rokoch sa mal konať vždy v poslednú februárovú nedeľu. O rok na to, v roku 1910, sa v Kodani stretli ženy zo 17 krajín na Medzinárodnej konferencii pracujúcich žien a na návrh Kláry Zetkinovej rozhodli, že oslavu symbolického Medzinárodného dňa žien – zatiaľ bez fixného dátumu – zavedú vo všetkých svojich krajinách.
V roku 1911 sa 19. marca prvý krát MDŽ masovo oslavovalo v Rakúsko-Uhorsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku, kde sa ho zúčastnilo vyše milióna žien a mužov. K požiadavkám na slušné pracovné podmienky a volebné právo pribudli témy ako právo žien vzdelávať sa v učňovských školách a právo na rovnaký plat za rovnakú prácu.
Týždeň po týchto oslavách sa odohrala tragická udalosť v továrni Triangle Shirtwaist Factory, ktorá vyvolala solidaritu so ženami pracujúcimi v prekérnych podmienkach. V centre New Yorku, na 8. až 10. poschodí veľkej fabrickej budovy na Washingtonovom námestí, pracovalo vyše päťsto žien a okolo sto mužov. Ženy boli zväčša mladé prisťahovalkyne, najmä Talianky a poľské i ruské Židovky. Pracovný čas bol 14 hodín denne. V halách plných horľavých materiálov sa svietilo otvorenými plynovými horákmi, pohotovostné hasiace prístroje chýbali. V tom čase to boli v podobných výrobách štandardné pracovné podmienky.
V sobotu 25. marca 1911, len niekoľko minút pred koncom pracovného času, vzbĺkol na ôsmom poschodí požiar. Hoci hasiči prišli na miesto pomerne rýchlo, nemohli zasahovať, pretože ich rebríky boli príliš krátke. Zúfalé ženy sa rozhodli zachrániť si život skokom z okna, ale mnohé z nich netrafili do hasičských plachiet a sietí. Ostatným neostala nijaká šanca. Požiar si vyžiadal 146 ľudských životov, prevažne žien.
V rokoch nasledujúcich po požiari sa téma pracovných podmienok žien a ich (ne)bezpečnosti stala nosnou pri všetkých demonštráciách na Medzinárodný deň žien v Európe i Amerike. S blížiacou sa prvou svetovou vojnou rezonovali aj heslá o mieri a odpor proti militarizmu.
Od roku 1913 MDŽ oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade v roku 1917 sa ustálil dátum 8.marca ako Medzinárodného dňa žien na celom svete.
V ČSR sa Medzinárodný deň žien prvýkrát oslavoval v roku 1921. Na našom území tento sviatok okamžite získal masový charakter, hoci bol počas druhej svetovej vojny zrušený. Po roku 1945 bol opäť obnovený a neskôr úzko spojený s obdobím socializmu, kde sa stratil jeho pôvodný význam a zmenil sa na formálne oslavy spojené s rozdávaním povestných červených karafiátov.
Medzinárodný deň žien dnes.
Organizácia spojených národov v roku 1975, ktorý bol Medzinárodným rokom žien, oficiálne vyhlásila MDŽ na 8. marca a odvtedy naň usporadúva spomienkové akcie a podujatia, pripomínajúce nielen historické počiatky hnutia za práva žien, ale i súčasnú situáciu a problémy.
MDŽ získal postupom času pre ženy v rozvinutých aj rozvojových krajinách novú globálnu, dimenziu. Rastúce medzinárodné ženské hnutie, posilnené štyrmi globálnymi ženskými konferenciami OSN, pomohlo urobiť z pamätného dňa podporu práv žien na ich rovnoprávnu účasť v politickom a ekonomickom živote národa.
MDŽ sa postupne stal dňom rekapitulácie dosiahnutého pokroku, dňom volania po zmene a po oslave odvážnych činov jednoduchých žien v histórii ich krajín a spoločenstiev.
Prečo by sa MDŽ malo stále oslavovať?
Pretože je stále treba pripomínať, že ženy museli za svoje práva tvrdo bojovať a nemali ich tak samozrejmé ako muži. A pretože ešte aj dnes, 109 rokov po vzniku MDŽ, nemajú všetky ženy zaručené rovnaké práva ako muži, a to ani v takzvaných civilizovaných spoločnostiach.
Ako sa oslavuje MDŽ
Už sa neoslavuje budovateľskými básničkami a pionierskymi vystúpeniami ani sadou nových uterákov s logom štátnych podnikov. Ženy si v tento deň zaslúžia nielen kvet alebo drobný darček od blízkych, priateľov či partnerov, ale aj pripomenúť si, že MDŽ je hlavne oslavou bojovných a bojujúcich žien a bohužiaľ i v dnešnej dobe je za čo bojovať. Ženy majú stále nižšie platy oproti mužom, dochádza k feminizácii chudoby (absolventka akéhokoľvek odboru sa uplatní pri zháňaní zamestnania dokázateľne horšie než absolvent rovnakého odboru, je viac nezamestnaných žien pred dôchodkom a viac žien tesne po materskej dovolenke, ktoré tiež nemôžu nájsť prácu). Pojmy ako je domáce násilie či obchod so ženami si ešte dostatočne nenašli cestu do našich zákonov. A denne na ženy čakajú dve zmeny - práca a domácnosť.
Nezabúdajte na ženy v okolí.
Dnes je veľmi dôležité otvárať nielen na Slovensku, ale aj vo svete, otázky postavenia žien, lebo stále máme čo dobiehať a riešiť. Počas Medzinárodného dňa žien je teda na mieste uctiť si všetky ženy aspoň malou pozornosťou, práve pre to všetko, čo musia zvládnuť.
Kolegovia by si mali uctiť ženy malým darčekom, kvetom, či čokoládou. Vzdajú im tak svoju úctu.Ženy v rodine
V rodine je dôležité, keď partneri pozvú na večeru svoju polovičku a dajú jej pocítiť, že ako ženu si ju vážia.
Príklady známych a úspešných ľudí z histórie i dnes dokazujú, že za každým mužom hľadajme podporujúcu a silnú ženu. Bez svojich polovičiek by uspešní muži nedosiahli úspech a popularitu. Ich ženy boli nielen radkyňami, ale i osobami, o ktoré sa mohli v náročných časoch oprieť a vďaka nim rozvinúť svoj potenciál.
Frutree s. r. o.
Frutree s. r. o. je slovenský výrobca čokoládových dobrôt a baliareň sušeného ovocia a orechov so sídlom v Hlohovci.
Patrí medzi najväčšie a najmodernejšie baliarne v Európe s približne 250 zamestnancami.
Zákazníkmi sú hlavne veľké obchodné reťazce na Slovensku a v Európe.
Frutree s. r. o. je dlhoročným držiteľom certifikátov kvality IFS Food, IFS Broker, Eko Bio, UTZ, Kosher a Halal.